Linkowanie – czyli jak zwiększyć odwiedzalność strony

Każdy bloger, który chce zarabiać przez internet pieniądze na blogowaniu za pomocą reklamy kontekstowej, programów partnerskich, sprzedaży linków itp. chce, by jego blog był odwiedzany przez jak największą liczbę czytelników, co ma przełożyć się na korzyść finansową.

Od razu dla wyjaśnienia napiszę, że nie jestem specjalistą od pozycjonowania stron internetowych (SEO i SEM), a wiedza którą zamieszam przekazać w tym wpisie, pochodzi z innych blogów i forum PiO. Są to sprawdzone i uznawane sposoby przez innych użytkowników.

Linkować to znaczy zdobywać linki do naszego bloga prowadzące z innych stron internetowych. Prawidłowo powinno odbywać się ono w sposób naturalny na zasadzie – ta strona jest fajna, jest na niej coś ciekawego i interesującego, dlatego polecam tą stronę linkując do niej, np. na swoim blogu we wpisie o podobnej treści – odnosząc się do wpisu, który linkuję. Wówczas powinniśmy mieć ciekawą treść, żeby inni użytkownicy chcieli linkować nasz blog. Trwało by to jednak długo, dlatego oszukuje się wyszukiwarkę Google i linkuje w sposób nienaturalny – samemu polecając naszą stronę, linkując do niej z różnych innych stron takich jak katalogi stron, precle, fora dyskusyjne itp.

Po pierwsze jeśli już posiadamy swojego bloga (a jeśli nie, to polecam skorzystać z mojej instrukcji instalacji WordPressa), musimy zadbać o dobry opis naszej strony internetowej, zawierający słowa kluczowe, na które zamierzymy pozycjonować stronę w wyszukiwarce Google. Słowa kluczowe powinniśmy też umieszczać w tytule strony/wpisu – w tym miejscu są one chyba nawet ważniejsze niż w opisie. Oczywiście słowa kluczowe powinny znajdować się w danym wpisie ale nie może też być ich za dużo (max 5% treści wpisu), żeby Google nie uznało naszego wpisu za spam.

Skąd możemy wiedzieć, na jakie słowa kluczowe powinniśmy linkować naszego bloga? Musimy się przede wszystkim zastanowić, co inny użytkownik szukający w Google informacji na dany temat, który opisaliśmy na blogu, będzie wpisywać w wyszukiwarkę. Możemy spróbować poszukać sami w Google podobnych stron, zobaczyć ile jest wpisów/stron o podobnej tematyce, zobaczyć w źródle strony – na jakie słowa kluczowe pozycjonowane są konkurencyjne strony. Możemy skorzystać z różnych narzędzi dla pozycjonerów, np. Google KeyWord Tool. Możemy sprawdzić, jak tendencja na wpisywanie w Google tych samych fraz kluczowych kształtuje się w czasie, za pomocą Google Trends. Mając zainstalowane statystki na naszym blogu np. Google Analytics, XannStat i inne, możemy sprawdzić na jakie słowa kluczowe wchodzą z Google czytelnicy naszego bloga.

Świetnie sprawdzają mi się do tego celu statystyki XannStat, gdyż wskazują mi wiele różnych słów kluczowych, mniej popularnych, na które użytkownicy wchodzą na mojego bloga i statystyki te nie należą do Google. Pozycjonowanie na mniej popularne słowa kluczowe ma tą zaletę, że jest ich bardzo dużo, są łatwiejsze do wypozycjonowania, choć są rzadziej wpisywane w wyszukiwarkę – razem potrafią znacząco podnieść odwiedzalność naszej strony internetowej. Jak patrzę na statystyki swoich stron internetowych to widzę, że około 80-95% wejść, pochodzi z różnych mało popularnych fraz. Takie pozycjonowanie na dużo mniej popularnych fraz nazywa się „długim ogonem”.

Linkować do naszego bloga będziemy z katalogów stron, precli, for dyskusyjnych, innych strona internetowych i systemów wymiany linków. Spis katalogów stron i precli znajdziemy pod adresami:

1. http://www.katalogiseo.info/

2. http://www.spiskatalogow.info/

Możemy też poszukać katalogów i precli na własną rękę w Google.

Wpisy warto dodawać do wszystkich katalogów i precli, również tych z zerowym wskaźnikiem PageRank. Katalogi stron z reguły posiadają jakiś PR tylko na stronie głównej, gdzie Twojego wpisu z linkami nie będzie. Wpisy do katalogów stron powinny być unikalne, tak samo artykuły do precli. Jeśli dodajesz artykuł do precla z więcej niż 1 linkiem, zadbaj o to, by pierwszy link prowadził do strony ważniejszej, a kolejne do stron mniej ważnych (podstron). Jeśli w artykule do precla umieścisz dwa linki, oba do strony głównej – Google wyłapie tylko jeden pierwszy link, drugi będzie niezauważony. Natomiast jeśli drugi link będzie prowadził do podstrony lub innej strony, zyskasz drugi wychwycony przez Google link. Nie wszystkie wpisy i linki są od razu przez Google wyłapane, drugi link może nie zostać wyłapany od razu w ogóle – dlatego pierwszy powinien być ważniejszy. Warto wpisy do wartościowych katalogów stron i precli podlinkować – czyli dodać link z jakiejś innej strony internetowej, precla, czy systemu wymiany linków. Wówczas taki wpis do katalogu stron/precla podlinkowany, zostanie szybciej zauważony i uwzględniony przez Google, a w tym linki w jego treści będę miały zdecydowanie większą moc. Warto zatem każdy wpis podlinkować. Mniej się napracujesz i uzyskasz lepszy i szybszy efekt w postaci wyższej pozycji w wyszukiwarce. Napisanie artykułu do precla, który nie zostanie zauważony jest stratą czasu.

Na forach dyskusyjnych linki możesz umieszczać w treści postu, pytając się o coś, albo udzielając pomocnej odpowiedzi. Na niektórych forach możesz umieścić link w sygnaturze – dzięki której, udzielając każdego wpisy link będzie pod postem dodawany automatycznie. Niektóre fora pomimo takiej możliwości, mają nadany status takich linków nofollow, które z tego co mi wiadomo – nie mają swojej mocy, choć tutaj mam wątpliwości bo spotkałem się z różnymi opiniami. W każdym bądź razie, nawet taki linki nofollow warto zdobywać. Będzie to wtedy wyglądało bardzo naturalnie i zróżnicowanie.

Możemy też tworzyć własne strony zapleczowe, lub linkować z innych swoich stron. Nie polecam wzajemnej wymiany linków między stronami, gdyż linki te nie będą miały zbyt wielkiej mocy jeśli w ogóle będą miały jakąś moc. Najlepiej, kiedy link do Twojej strony prowadzi ze strony o podobnej tematyce – link tematyczny ma większą moc. Link prowadzący ze strony głównej, która posiada jakiś Page Rank, też ma większą moc i przenosi Page Rank na Twoją stronę. Nie linkuj wzajemnie stron A-> <-B, a już na pewno nie linkuj ze strony A do strony B w ramach tego samego hostingu. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli będziesz linkować ze stron, które będą ulokowane na hostingu z innym IP. IP składa się z czterech klas AAA.BBB.CCC.DDD, trzecia klasa CCC jest najważniejsza. Dlatego stawiając strony zapleczowe zadbaj o różnorodność domen (.pl, .com, .net, .info itd.) oraz hostingów z różnym IP. Warto kupić hosting SEO.

Strony zapleczowe mogą być wyższej lub niższe jakości. Mogą to być strony robione typowo pod systemy wymiany linków. Strony zapleczowe wyżej jakości to takie, które same na siebie zarabiają, na swoje utrzymanie (hosting i domena). Są na tyle dobrej jakości, że możesz na nich emitować reklamy, np. Google AdSense, CpmProfit.com itp. Strony niżesz jakości to  precle lub strony o podobnej tematyce a nawet spamy. Strony zapleczowe także warto dodawać do katalogów stron, precli i zdobywać do nich linki, żeby moc linków z nich prowadzących była większa.

Jeśli nie stać Cię na hosting SEO, możesz stworzyć strony pod systemy wymiany linków, które dodasz do jakiegoś systemu a za uzyskane punkty, będziesz linkować swoją pozycjonowaną stronę lub wpisy do katalogów stron, precli i inne strony zapleczowe. Linkować możesz ze stałych systemów wymiany linków i rotacyjnych w proporcji od 65/35% do 80/20% lub nawet więcej stałych linków a mniej rotacyjnych. Rotacyjnym systemem wymiany linków dla bezpieczeństwa pozycjonowanej strony, podlinkowywałbym tylko wpisy i strony zapleczowe (a nie stronę pozycjonowaną lub tylko w małej proporcji) stosując przy tym linki ze stałych systemów linków w proporcji jak wyżej wymieniłem. Więcej na ten temat napisałem we wpisie wyżej podlinkowanym. Wówczas mając 1 hosting, możesz go wykorzystać zdobywając linki z innych różnych stron, stworzony przez innych użytkowników, postawionych na różnych domenach i hostingach z różnym IP. Jednakże mając umieszczone te same strony pod SWL na hostingu SEO, w zależności do systemu wymiany linków, na stronach możemy mieć umieszczone np. 2 linki do naszej strony, przez co umieszczając strony na hostingu SEO, zyskujemy dodatkowe darmowe linki do własnej pozycjonowanej strony.

Linki możesz jeszcze bezpłatnie zdobyć komentując wpisy innych blogerów na ich blogach, takich jak mój :). Pod danym wpisem prawie zawsze masz możliwość jego skomentowania, wpisując swoje imię i adres prowadzonej strony internetowej. Jednakże musisz napisać tematyczny i wartościowy komentarz pod wpisem, gdyż komentarz nic nie wnoszący (byle jaki) – napisany tylko by dodać link, w większości przypadków jest przez blogerów usuwany. Tak samo jak komentarze z linkami prowadzącymi do niewartościowych stron jak spamy itp. Za to bez problemu możesz w komentarzach podawać link do Twojego wartościowego bloga.

Z linkowaniem nie możesz też przesadzić. Jeśli dopiero co zainstalowałeś swojego bloga i zgłosiłeś go do wyszukiwarki Google (http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl) i innych, napisz kilka ciekawych wpisów a linkowanie rozpocznij za jakieś 2-3 miesiące. Możesz zaryzykować wcześniej ale zacznij od 1 linku dziennie, później możesz tą liczbę zwiększyć do 5 dziennie i później jeszcze więcej. Nie wszystkie linki od razu zostaną przez Google wyłapane i uwzględnione, dlatego nic się nie stanie, jeśli jednego dnia dodasz 10-20 wpisów do katalogów a następnego dnia żadnego. Dodając na początku istnienia bloga do mocnych katalogów, dodawaj go do mniejszej ilości takich katalogów, gdyż 5 linków z mocnych katalogów to nie to samo co 5 linków ze słabych katalogów z Page Rank = 0.

Jeśli czegoś nie wiesz albo chcesz się dowiedzieć więcej na dany temat – polecam Ci odwiedzić forum.optymalizacja.com. Możesz też tam kupić linki od innych użytkowników.

Warto przeczytać:


Odpowiedzi: 7 do wpisu “Linkowanie – czyli jak zwiększyć odwiedzalność strony”

 1. admin pisze:

  Autor bloga ma prośbę do Czytelników, żeby nie dodawać komentarzy „dosładzających” tylko po to, żeby zamieścić byle jaki komentarz i link do beznadziejnej strony – bardziej zaplecza niż porządnego bloga. Takie komentarze nie są akceptowane a linki do mało wartościowych stron zapleczowych będą usuwane z komentarzy.

 2. Jacek pisze:

  Dziękuje za garść cennych informacji. Ja od ponad pół roku pozycjonuje moje dwie strony z treścią w języku włoskim. Nawet nieźle mi idzie, ale cały czas się dokształcam

 3. Andrzej pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł! Czytałem już różne artykuły dotyczące tego szybko wypromować swoją stronę w internecie, ale ten jest godny polecenia ze względu na zebranie wielu informacji w jednym miejscu!
  Polecam korzystanie z XannStat – dają bardzo precyzyjne wyniki.

 4. Adam pisze:

  Naprawdę świetny artykuł, mi również się przyda:) Zapraszam do zasysania filmów

 5. oldi pisze:

  Porcja konkretnej wiedzy. Skorzystam bez wątpienia (szczególnie ze wspomnianych narzędzi Google).

 6. Janusz pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł. Na pewno wiele mi pomoże.
  Pozdrawiam.

 7. Sławek pisze:

  Bardzo pomocny wpis. W tym miesiącu założyłem swojego bloga i cały czas poszukuję informacji dotyczących tego co zrobić, żeby zwiększyć jego oglądalność. Informacje zawarte na Twojej stronie pokazały mi co jeszcze należy zrobić :). Bardzo pomocna strona, pozdrawiam.

Zostaw odpowiedź